SNr   Name Association Race Status
8 SWE Sarah Thorsell Svenska polarhundsklubben/ alaskan malamute 160 Pulka RNB 1-4 hundar Rookie
9 SWE Sven Wirén Jämtlandsfjällens slädhundklubb 160 Pulka RNB 1-4 hundar Veteran
10 SWE Hanna Lindblom SPHK Nedre Norra 160 Pulka RNB 1-4 hundar Veteran
11 SWI Erich Camastral AMCSFÖ 160 Pulka RNB 1-4 hundar Veteran
12 SWI Susanna Camastral SSV / AMCSFÖ 160 Pulka RNB 1-4 hundar Veteran
13 NOR Sverre N Moe NAMK 160 Pulka RNB 1-4 hundar Veteran
15 NOR Sara S. Moe Namk 160 Pulka RNB 1-4 hundar Rookie
14 SWE Jonas Möller Jämtlandsfjällens slädhundsklubb 160 Pulka RNB 1-4 hundar Rookie
16 FIN Sami Pyhäjärvi Alaskanmalamuuttiyhdistys ry (ALMA) 160 Pulka RNB 1-4 hundar Rookie
17 NOR Petter Wiik Femund Trekkhundklubb 160 Pulka RNB 1-4 hundar Rookie
18 FRA Catherine Fontaine Kerrema ffst 160 Släde RNB1 8 hundar Veteran
19 FRA Nolwenn Clement TNT 160 Släde RNB1 8 hundar Rookie
27 GER Cornelia Tok DSLT 160 Släde RNB1 8 hundar Rookie
20 SWE Malin Sundin Grindal SPHK GD 160 Släde RNB1 8 hundar Veteran
23 SWE Uffe Åkerman Ryssjön SHK 160 Släde RNB1 8 hundar Rookie
24 DEN Anders Gram DPHK 160 Släde RNB1 8 hundar Veteran
22 GER Siegbert Zertani SSCN 160 Släde RNB1 8 hundar Veteran
26 SWE Niklas Olsson Sphk västra 160 Släde RNB1 8 hundar Veteran
21 DEN Zoran Dimovski Dansk Polarhundeklub 160 Släde RNB1 8 hundar Veteran
28 POL Daria Grzybowska Łowcy Przygód 160 Släde RNB1 8 hundar Veteran
29 SWE Sandra Tellström SPHK Nedre Norra 160 Släde RNB2 8 hundar Veteran
30 SWE Torbjörn Tellström SPHK Nedre Norra 160 Släde RNB2 8 hundar Veteran
32 SWE Melissa Hermans SPHK Gävle-Dala 160 Släde RNB2 8 hundar Rookie
31 SWE Fredrik Persson SPHK Mälardalen 160 Släde RNB2 8 hundar Veteran
35 SWE Amanda Vikner Norråkers IF / SPHK 160 Släde RNB2 8 hundar Veteran
36 NOR Rune Jørgen Andersen Valdres Trekkhundklubb 160 Släde RNB2 8 hundar Rookie
34 GER Adrian Stuerk SPHK Gävle-Dala 160 Släde RNB2 8 hundar Rookie
39 SWI Tobias Polinelli SSV 160 Släde RNB2 8 hundar Veteran
40 SWE Irene Hansen Norråker IF 160 Släde RNB2 8 hundar Veteran
42 AUT Dominik Winkler Öshv 160 Släde RNB2 8 hundar Veteran
37 SWE Anders Bergvall SPHK södra 160 Släde RNB2 8 hundar Rookie
7 SWE Helen Söderström SPHK Övre Norra 300 Pulka RNB 1-4 hundar Veteran
1 NLD Edith Ingeborg Braakhekke SSC-NL 300 Pulka RNB 1-4 hundar Veteran
3 NOR Astrid Klevmoen Norsk Siberian Husky Klubb 300 Pulka RNB 1-4 hundar Veteran
2 NOR Åshild Hveem Norsk Siberian Husky Klubb 300 Pulka RNB 1-4 hundar Veteran
6 NOR Daniel Fellmann Skaunakjølen trekkhundklubb 300 Pulka RNB 1-4 hundar Veteran
4 SWE Håkan Nisula Filipstads Brukshundsklubb 300 Pulka RNB 1-4 hundar Veteran
78 NLD Kevin Koene Ssc-nl 300 Släde Open 12 hundar Rookie
81 ARG Hernan Maquieira Federación Argentina de Mushing 300 Släde Open 12 hundar Rookie
80 NOR Claus Hanssen Grennes Gausdal Trekkhundklubb 300 Släde Open 12 hundar Rookie
79 DEN André Meiner-Madsen Dansk Trækhundeklub 300 Släde Open 12 hundar Rookie
77 FRA Jean-Philippe Pontier ASTRAPE 300 Släde Open 12 hundar Rookie
84 SWE Katarina Esseth Afséer Sphk Gävle Dala 300 Släde Open 12 hundar Rookie
83 SWE Fredrik Neiman Jämtlands fjällens slädhundsklubb 300 Släde Open 12 hundar Veteran
85 NOR Henrik Feragen Rendalen IL Hundekjørergruppa 300 Släde Open 12 hundar Rookie
89 FRA Marion Joly Vertaco Mushing Club 300 Släde Open 8 hundar Rookie
88 FRA Thibaut Branquart Speed Dog Racing Club 300 Släde Open 8 hundar Rookie
87 FRA Jordi Allirand Vertaco mushig club 300 Släde Open 8 hundar Rookie
86 FRA Ferrand Jérémy TNT 300 Släde Open 8 hundar Rookie
91 FRA Aref Naït Belkacem VERTACO MUSHING CLUB 300 Släde Open 8 hundar Rookie
90 SWE Linus Johansson Norråkers if 300 Släde Open 8 hundar Rookie
93 NOR Elisabeth Edland Hakadal sledehundklubb 300 Släde Open 8 hundar Rookie
94 SWE Taisto Torneus Torneälvens slädhundklubb 300 Släde Open 8 hundar Rookie
52 GER Michael Hess DSLT 300 Släde RNB1 12 hundar Veteran
54 CZK Roman Habásko Krušnohorský ČASS 300 Släde RNB1 12 hundar Veteran
56 ESP Baltasar Gallardo Navarmushing 300 Släde RNB1 12 hundar Veteran
57 GER Angela Wiatowski SSCT 300 Släde RNB1 12 hundar Veteran
53 FRA Jerome SERRES Vertaco Mushing Club (FFST) 300 Släde RNB1 12 hundar Veteran
55 FRA Isabelle Travadon FFST 300 Släde RNB1 12 hundar Veteran
59 SWE Rasmus Helbo SPHK Nedre Norra 300 Släde RNB1 12 hundar Veteran
61 SWE Agneta Nilsson Hörnlund SPHK Västra 300 Släde RNB1 8 hundar Veteran
65 POL Grzegorz Linda KTN ŁOWCY PRZYGÓD 300 Släde RNB1 8 hundar Veteran
63 CZK Vaclav Zetek Kladno MC 300 Släde RNB1 8 hundar Rookie
60 SWI Fretz Sebastian SSV, CSCPT 300 Släde RNB1 8 hundar Veteran
64 CZK Milan Plšek Hanácký Mushers Club - CZ 300 Släde RNB1 8 hundar Rookie
68 NLD Buck de Lang SSC-NL 300 Släde RNB1 8 hundar Rookie
75 SWE Maria Pålsson Sphk södra 300 Släde RNB1 8 hundar Veteran
67 NOR Geir Johansen NSHK/Bergen Trekkhundklubb 300 Släde RNB1 8 hundar Rookie
70 NOR Per Olav Myrvang Hamar trekkhundklubb 300 Släde RNB1 8 hundar Veteran
69 POL Agata Wawrzynkowska Szara Wilczyca 300 Släde RNB1 8 hundar Veteran
62 FRA David Passy FFST CMB 300 Släde RNB1 8 hundar Veteran
73 FRA Guy Trannois FFST 300 Släde RNB1 8 hundar Veteran
66 FRA Stephane Robert Vertaco mushing club 300 Släde RNB1 8 hundar Rookie
71 SWI Pascal Rebord SMV 300 Släde RNB1 8 hundar Veteran
72 FIN Anni Mettälä Finnish Siberianhusky club 300 Släde RNB1 8 hundar Rookie
74 GER Mathis Von Siebenthal SSCT 300 Släde RNB1 8 hundar Veteran
44 LVA Sanita Vīksne Sniega suņi 300 Släde RNB2 8 hundar Veteran
46 NOR Jo Inge Fuglesteg Norsk Polarhundklubb 300 Släde RNB2 8 hundar Veteran
47 GER Hendrik Stachnau DSLT 300 Släde RNB2 8 hundar Veteran
45 FRA Chomette Daniel FFST 300 Släde RNB2 8 hundar Veteran
49 NOR Erle Amalie Fuglesteg Valdres Trekkhundklubb 300 Släde RNB2 8 hundar Veteran
48 NOR Geir-Ivar Vikholt Mosjøen Hundekjørerklubb 300 Släde RNB2 8 hundar Rookie
50 SWE Christer Afséer SPHK Gävle-Dala 300 Släde RNB2 8 hundar Veteran
51 NOR Christian Beck Jensen Valdres Trekkhundklubb 300 Släde RNB2 8 hundar Rookie
Total number of entrants: 84
Number of veterans: 49
Number of rookies: 35
Sweden 24 Switzerland 5 Norway 16 Finland 2
France 14 Germany 7 Denmark 3 Poland 3
Austria 1 Netherlands 3 Argentina 1 Czech Rep. 3
Spain 1 Latvia 1